Na některých webových zdrojích si můžete prohlédnout trampolíny doslova obnažené do jejich základní konstrukční podoby. Kromě kovových nosných trubek tu u spatříte odrazovou plochu a po jejím obvodu soustavu několika desítek pružin. Pružiny samy o sobě zajišťují pohyb cvičence na odrazové ploše a bez nich by trampolína přestala být trampolínou.
Jistě vás napadne, že se každá pružina při práci roztahuje a smršťuje, a tím pádem může vytvářet vhodné podmínky pro zaklesnutí různých předmětů, které se objeví v jejich blízkosti. A na toto téma bychom vám rádi připomněli důvody, proč pružiny skrýt pod ochranný kryt pružin na trampolínu 305, a proč se v tomto směru zaměřit na kvalitní výrobky z PVC.
Krytů obvodových pružin se vyrábí celá řada, ale jen některé plní bezpečnostní normy potvrzené certifikátem. Zdaleka se vyhněte krytům, jejichž horní vrstva je vyrobena z polyetylenu. Tento plast nemá potřebnou pevnost a může po popraskání a protržení způsobit vážný úraz. Kvalitní kryty pružin jsou vždy zhotoveny z PVC, pouze spodní vrstva je polyetylenová, protože ta není silově namáhána.
Zlomeniny nártu a prstů – kdybyste pružiny ponechali odkryté, po dopadu mezi ně se může přihodit několik nepříjemných, bolestivých a komplikovaných úrazů. Za prvé jsou to zlomeniny kůstek chodidla, v nártu a prstů. Na zaklíněné chodidlo mezi pružinami působí v okamžiku dopadu na odrazovou plochu nejen váha vašeho těla, ale také odstředivá síla vyvolaná dynamikou pohybu. Kosti se vám tu mohou po zaklínění i rozdrtit a může to vyžadovat i operační zákrok. Možná vám to přinese i trvalé následky.
Vykloubené kotníky, natažené vazy, problémy s kolenem – zaklíní-li se noha mezi pružiny, bude váha vašeho tělesného korpusu působit na nohu jako prodloužená páka a následky to může mít i v této podobě. Musíte si uvědomit, že dynamika pohybu na trampolíně může mít v tomto případě velkou ničivou sílu.