Peníze představují pro lidi jeden ze zdrojů jejich spokojenosti, radosti a štěstí. A čím víc peněz lidé mají, tím je to pochopitelně více těší a uspokojuje. Protože kdo má peníze, může mít skoro všechno, co si jenom někdy usmyslí mít. A kdo je právě v takové situaci, tomu je hej.
Ale čím méně peněz máme, tím hůře nám je. S klesajícími financemi klesá i naše nálada, a když pak nemáme ani na pořízení si toho, bez čeho se doopravdy neobejdeme, je zle. Pak už vidíme svět skutečně černě. A dali bychom nevím co za to, kdybychom zvládli tuto situaci zlepšit.
Ale naše finanční poměry můžeme změnit k lepšímu v podstatě jen dvěma způsoby. Buď si peníze vyděláme, což je ta lepší varianta, nebo si je aspoň půjčíme, což nám prospěje pouze dočasně. A někdy to vypadá, že nám nevyjde ani to, ani ono. Protože kdo si vydělal málo, těžko si rychle přivydělá dost, a mnozí z těch, kdo žádají v bankách o půjčky, odchází s prázdnou.
S výdělky je to jasné. Ty si musíme zasloužit a dostaneme je obvykle teprve v další výplatě, nikoliv ze dne na den. Ale proč jsou problémy i s půjčkami, když mají banky trezory napěchované penězi?
Vlastně na tom ale nic podivného není. Finanční ústavy peníze mají, ale dbají na to, aby půjčily těm, kdo své závazky zase řádně splatí. A proto banky prověřují příjmy i registry dlužníků žadatelů, a pak vyhoví jen těm žadatelům, kteří vypadají nadějně. A ti se skoupými výplatami a záznamy v registrech dlužníků mají smůlu.
Ovšem nemáme tu jenom banky. A díky tomu, že u nás působí i nebankovní sektor, není ztracený ani ten, komu nepůjčí v bance. Taková americká hypotéka bez dokládání příjmů od nebankovní společnosti je tu totiž i pro lidi se záznamy v registrech a nižšími příjmy. Tady je totiž hlavní, zda se žadatel dokáže za půjčené peníze zaručit nemovitostí. A pokud ano, dostane třeba i fůru peněz. A hned je zase lépe na světě.