Máte doma koberec a vysáváte jej pouze klasickým pytlíkovým vysavačem? Pak se vám možná přihodí něco podobného, co se odehrává v mnoha rodinách, kde se poměrně často připravují teplé pokrmy v kuchyni, a kde se také nechodí v domácí obuvi, ale jen v ponožkách, nebo zcela naboso.
Vaření
Nemusíte mít koberec přímo v kuchyni, kde je umístěná digestoř (odsavač par), a přesto se výpary z kuchyně dostanou k povrchu koberce v obývacím pokoji nebo v ložnici. Možná vás napadá, že v zásadě o nic tak závažného nejde, vždyť příprava pokrmů není nic nebezpečného a toxického, ale nemáte tak docela pravdu. Ve hře je totiž rozptýlený tuk, který se na podlaze usadí, a pokud koberce pouze vysáváte suchým sáčkovým vysavačem, část zaschlého tuku tu zůstane. Tuk časem žlukne, rozpadá se a oxiduje a stává se zdrojem nepříjemného zápachu. A pokud chodíte po koberci naboso, bude v přímém kontaktu s vašimi chodidly – s vaší pokožkou, odkud se může vstřebávat do organismu.
Chodidla
Zápach koberců je poměrně častým jevem tam, kde se chodí naboso. Ovšem bosonohá chůze není přímou podmínkou, mnohdy postačí i chůze v ponožkách a silonových punčochách, protože se odtud lidský bakteriemi fermentovaný pot snadno rozšíří i mezi kobercová vlákna. Na takovém koberci vás pak nebude bavit hrát si s dětmi, a může dojít i k nepříjemnému trapasu, pokud si domů pozvete návštěvu, a rozhodnete se zahrát si na koberci v šesti lidech legendární Člověče nezlob se.
Máte-li pocit, že váš koberec nejen, že ztrácí svou původní barvu a lesk, ale že vám připomíná žluklé máslo anebo týden nemytá bosá chodidla, dejte šanci profesionálům, kteří si s těmito jevy snadno poradí. Zápach z koberce totiž neodstraní suché vysávání, ale mokré čištění koberce https://www.wismont-cisteni.cz/, například systémem Rotovac, který již zaznamenal úspěch v domácnostech i v kancelářích.