Elektřina
Tuto energii všichni dobře známe, přičemž v civilizaci ji bereme jako samozřejmost a běží nám na ni mnoho spotřebičů i v domácnosti. Můžeme ji brát z elektrárny, nebo si ji sami vyrábět přes fotovoltaiku, přičemž ta nám v řadě případech umožní ušetřit dost peněz. Když ji využíváme, tak na rozdíl třeba od benzínu nevznikají žádné emise, vibrace a mnohdy také hluk. Nejdříve se k rozvodu do budov využíval proud stejnosměrný, ovšem ten potřeboval dost drátů a dostat jej na další vzdálenosti bylo složitější. Střídavý je proto o dost vhodnější, akorát si u něj musíme dát pozor na bezpečnost. Na tuto energie nám běží spousta elektrických zařízení od běžných žárovek až po velké obráběcí stroje.
Výhodou je, že stačí připojení do sítě, protože elektřina z elektrárny je dodávána stále, akorát si spotřebované množství samozřejmě zaplatíme. Kdyby náhodou přišel její výpadek, tak je dobré být připravený, abychom doma v klidu tento stav přečkali.
Motory
Elektřina umožňuje provoz řady zařízení, přičemž my se dnes podíváme na motory. Elektromotory jsou velmi používané, přičemž nalezneme je v mixéru, míchačce, vrtačce a tak dále. Skládá se z rotoru a statoru, přičemž díky dalším součástkám se nám rotor otáčí. Motor samozřejmě mění elektrickou energii na rotační pohyb, což je přesně to, čeho my využíváme.
Od malých elektrických motorů třeba v tyčovém mixéru se tu bavíme až po velké v některých obráběcích strojích. Tyto jedou samozřejmě na střídavý proud, protože jejich výhoda je to, že je zapojíme do zásuvky a rovnou fungují, takže o zdroj energie je postaráno. Třeba v autě máme však autobaterii, která samozřejmě funguje skrz stejnosměrný proud, a proto nám na něj běží i takový motorek stěračů. Kdybyste si chtěli zkonstruovat vlastní stroj s elektromotorem, tak jich máte k dispozici velký výběr, přičemž v mnoha případech je to nepostradatelná součástka.